Algarve. Najpiękniejsze plaże południowej Portugalii

Południowo-zachodni kraniec Europy obfituje w krainę niezliczonych plaż i klifów tworzących zapierający dech w piersiach krajobraz. Wybierając się w te miejsca po raz pierwszy można nieco zwariować, gdyż każde nowo odkrywane miejsce powoduje coraz to większy zachwyt. I tak też było w naszym przypadku. Decydując się na wycieczkę do Portugalii nie zapominajmy o zabraniu dobrego aparatu i karty pamięci sporego rozmiaru ;). Przygotowując ten ranking mamy za sobą około dwudziestu plaż obejrzanych wzdłuż zachodniego i południowo-zachodniego wybrzeża. Każda z nich ma w sobie coś pięknego, jednak tu zawartych zostało ich siedem, których zobaczenie to obowiązek w regionie Algarve!

Praia da Bordeira

Położona na zachodnim wybrzeżu, jedynie 35 kilometrów od głównego ośrodka Algarve – miasteczka Lagos. Zachwyca potężnym klifem, malowniczym pomostem oraz rozbijającymi się o skały falami:

Praia do Monte Clerigo

Jadąc jedynie 30 minut na północ od plaży Bordeira dotrzemy do miejsca o nieco innym charakterze.  Powinno się tu spodobać szczególnie fanom Gry o Tron, gdyż ogromny, ciemny klif znajdujący się po lewej stronie przypomina krajobraz Smoczej Skały, można poszukać malunków na ścianach przedstawiających nocnych wędrowców ;).

Praia das Furnas

Kolejny punkt na naszej mapie nie znajduje się w okolicach Algarve, lecz  90km od Lagos. Jest to jednak wspaniałe miejsce na przystanek w drodze na północ ( możemy je odwiedzić jadąc do Fatimy, Lizbony, czy Porto). Plaża ta posiada nietypowe położenie, gdyż znajduje się u ujścia rzeki Mira do Atlantyku.. Nam udało się tu zajrzeć tuż przed zachodem słońca.

Praia de Benagil

Tzw. Pocztówkowa plaża. Znajduje się na mnóstwie ulotek oraz pocztówek reklamujących wybrzeże południowej Portugalii. Nie bez powodu. Położona jest jakby w jaskini, do której dotrzeć można tylko drogą wodną. Inną możliwością jest zobaczenie jej z góry poprzez górujący nad nią ogromny otwór. Do Benagil organizowane są wycieczki z każdego miasta i miasteczka Algarve. Na miejscu wypożyczenie kajaka, łódki, czy paddle board kosztuje 30 euro, a czasem trzeba czekać kilka godzin, żeby załapać się na wolny sprzęt. Istnieje jednak inna, dużo ciekawsza możliwość dotarcia tam. A jest nią pływanie :). Jeśli jesteś pewny/a swoich umiejętności pływackich to pakuj aparat w wodoszczelną torbę i śmigaj do wody! Plaża znajduje się jedynie 150 metrów od głównej, a więc dopłynięcie tam zajmie nam raptem kilka chwil (uwaga na fale).

Praia do Pinhao & dos Estudantes

Leżące jedna obok drugiej, niemalże w centrum Lagos. Szczególną ozdobą jest tutaj rzymski most górujący około 20 metrów powyżej piasku. Co ciekawe zaraz za nim znajduje się sporej wielkości posiadłość, do kupienia której przymierzała się kiedyś Angelina Jolie. Warto wybrać się na obie plaże w dwóch różnych porach dniach i zobaczyć, jak zmienia się krajobraz pod wpływem przypływu.

Praia Dona Ana

Kolejna z plaż mieszczących się w Lagos. Nieco rozleglejsza aniżeli jej poprzedniczki. Możemy ją podziwiać z kilku perspektyw. Z obydwu stron jest możliwość dotarcia na klif. Z jednej strony zobaczymy piękne skały i bezkresne morze, a z drugiej będziemy mieli rzut oka nie tylko na ocean, ale także na część miasta. Warto wybrać się również na kraniec plaży, aby przejść otworem skalnym do jej ukrytych, niezwykle urokliwych miejsc.

 

Praia do Camilo

Ostatnia z plaż Lagos. Znajdująca się po drodze na Ponta da Piedade (najsłynniejszy punkt widokowy). Co uderza już przy pierwszym spojrzeniu to malowniczo położone schody, które nadają krajobrazowi skał i oceanu dodatkowego kolorytu. Sama plaża jest niewielka, szczególnie podczas przypływu, dlatego warto wybrać się tu z rana. Doskonałe miejsce do popływania, a jeśli Twoje umiejętności pływackie stoją na wysokim poziomie możesz także pozwiedzać okoliczne groty.

 

Jak widać na powyższych zdjęciach wybrzeże Algarve obfituje w urokliwe plaże. Można by wybrać jeszcze wiele, które warto odwiedzić, zwłaszcza w rejonie miasta Albufeira. Z racji tego, że stacjonowaliśmy w Lagos wybranych zostało właśnie tych siedem. I szczerze mówiąc potrzebny byłby jeszcze dodatkowy tydzień, aby zwiedzić pozostałe zakamarki wybrzeża 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *