Najpiękniejsze miejsca w Słowenii.

Słowenia kojarzy się najczęściej nam Polakom, jako kraj tranzytowy w drodze do Chorwacji. Wspominałem o tym już tutaj, opisując piękną okolice Bovec w Alpach Julijskich. Warto jednak zatrzymać się w tym cudownym kraju na dłużej. Odległości pomiędzy atrakcyjnymi miejscami nie są duże, a noclegi łatwo dostępne i niedrogie. Nie będę tu polecał niczego szczególnego, gdyż przez takie serwisy jak Booking znajdziemy naprawdę spory wachlarz miejsc noclegowych. No to w drogę!

1. Lublana

Stolica Słowenii i jej przepiękna starówka oraz wznoszący się na wzgórzu zamek. Stare miasto skłąda się z trzech połączonych rynków oraz sporej ilości mostów nad rzeką Ljubljanicą. Koniecznie na spacer należy się wybrać zarówno w dzień, jak i wieczorem!

Największą atrakcją stolicy jest oczywiście zamek, którego historia sięga ponoć, aż bytowania na tym terenie Celtów. Odbudowany po trzęsieniu ziemi w XVI wieku, a następnie rozbudowany w wieku XVIII.

2. Jaskinie Postojna

Wraz z jaskiniami szkocjańskimi najpopularniejsze w Słowenii. W sezonie niestety bardzo oblegane i dosyć długo musimy poczekać w kolejkach, lecz warto. Jaskinie zostały wydrążone przez rzekę Pivkę (dopływ Ljubljanicy). Poruszamy się w środku górską kolejką z przerwami na spacer wśród stalaktytów oraz stalagmitów. Do środka należy ubrać się dosyć ciepło, gdyż temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

3. Zamek Predjama

Oddalony jedynie 10km od Postojnej, a więc warto wybrać się z rana do jaskiń, ażeby jeszcze tego samego dnia zobaczyć zamek wbity w skałę ;). To właśnie jego szczególne położenie jest jego największą atrakcją. Zamek wybudowany w XII wieku służył miejscowej ludności do chowania się przed najazdami. Pod zamkiem znajdują się także jaskinie krasowe wydrążone przez rzekę Lokva.

4. Piran

Słowenia posiada jedynie 47 kilometrów linii brzegowej, a najpopularniejszym miejscem nad Adriatykiem jest Piran. W przeszłości wenecka twierdza, dziś piękny zabytek architektury. Genialne widoki ze wzgórza, cudna starówka, klimatyczny port – dłuższy spacer wskazany! Niestety nie ma tam typowych plaż dla wybrzeża Adriatyku, raczej betonowe zejścia do wody. Możemy się także wybrać na nurkowanie. Nam udało się natrafić na dosyć sporą ośmiornicę zmieniającą kolory -> zobacz tutaj.

5. Wąwóz Tolmin

Najbardziej wysunięty na południe punkt wejściowy do Triglavskiego Parku Narodowego. Szmaragdowa woda wśród stromych skał i drewnianych pomostów sprawi, że dwugodzinny spacer minie jak 5 minut. Dwa najpopularniejsze miejsca to głowa niedźwiedzia (zakleszczony kamień) oraz diabelski most. Ogromną zaletą jest dobrze usytuowany parking (przy samym wejściu) i kosztuje jedynie 4 euro.

6. Wąwóz Vintgar

Najpopularniejszy wąwóz w Słowenii. I nie ma co się dziwić! Ścieżka prowadząca wzdłuż rzeki wije się w malowniczy sposób, gdzie możemy ujrzeć także pstrągi potokowe i tęczowe. Na końcu wąwozu znajduje się niesamowity wodospad Šum.

7. Jeziora Bohinj i Bled

Zdjęcia z nad jeziora Bled to najczęstsza pamiątka po wizycie w Słowenii. Malowniczo położona wysepka z kościołem na środku jeziora najlepiej widoczna jest z punktu widokowego Ojstrica. Aby na niego wejść czeka nas około 25 minutowy spacer z całkiem sporymi wzniesieniami, ale naprawdę warto, bo widoki są olśniewające!

Nieopodal znajduje się równie zachwycające jezioro Bohinj. Klimat jest tu nieco spokojniejszy, a woda krystaliczna, Szczególnie warto zrobić sobie spacer dookoła jeziora.

8. Bovec i okolice

Mała miejscowość Bovec położona w sercu Alp Julisjkich nad rzeką Socza to gwóźdź programu. Krajobrazy są tak cudne, że nie można nacieszyć oczu, a ilość atrakcji jest tak duża, że można tu zostać cały tydzień. Szczegółowo Bovec opisałem już tutaj.

Zaletą Słowenii jest jej niewielkie terytorium. Dzięki temu wiele atrakcyjnych miejsc oddalonych jest od siebie o krótki czas podróży, co daje nam możliwość zobaczenia wszystkich tych miejsc w krótkim czasie. Nam zwiedzenie wymienionych w tekście miejsc zajęło jedynie 4 dni!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *